Marka Tescili

Marka Tescilinde 30 Yıllık Tecrübemizle

Topkapı Patent ile Markanızı Koruma Altına Alın 

Marka, bir işletmenin mal ve/veya hizmetlerini bir başka işletmenin mal ve/veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla, kişi adları dahil, özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayımlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işarettir.

Marka Uygunluk Araştırmanızı Yapalım

Marka ön araştırması neticesinde tespit edilen benzer markaların oluşturduğu risk değerlendirilmekte ve markanızın tescil edilebilirliği ölçülmektedir.

Markanızı Her Adımda Takip Edelim

Markanızı tescil ettirmeniz, markanızı korumak için her zaman yeterli değildir. Markanızı korumak için; yeni marka tescillerini takip etmek ve benzer marka...

Markanızı Koruma Altına Alalım

Entelektüel bir sermaye olan markanızı güvence altına almak oldukça önemlidir. Orta ve uzun vadede çok ciddi zaman ve ekonomik kayıpların...

Markanızı Dünyaya Açalım

Markanız yalnızca tescil ettirdiğiniz ülke sınırlarında geçerlidir. Markanızın uluslararası alanda faaliyet gösterebilmesi için...

3 Adımda Marka Tescil Süreci

Marka başvurunuzun ardından markaya herhangi bir itiraz olmaması durumunda tescil işlemleri ortalama 15-18 ay içinde tamamlanmaktadır.

Marka İtiraz Sürecinde Yanınızda Olalım

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından verilen marka yayın, marka ret ya da kısmi ret kararlarına itiraz edilebilmektedir.

Marka Uygunluk Araştırmanızı Yapalım

Marka ön araştırması neticesinde tespit edilen benzer markaların oluşturduğu risk değerlendirilmekte ve markanızın tescil edilebilirliği ölçülmektedir. Bu sayede markanızın reddedilmesine sebep olabilecek unsurları önceden tespit edebiliriz. Marka ön araştırmamızla birlikte zaman ve maliyet tasarrufu sağlamış olursunuz. Ürün ve hizmetlerinizde kullanmayı düşündüğünüz markanızın tescil uygunluğunu Ücretsiz olarak analiz ediyoruz. Tecrübeli ekibimizle tanışmak ve Ücretsiz Marka Ön Araştırma Hizmetimizden faydalanmak İçin hemen başvurun.

Markanızı Her Adımda Takip Edelim

Markanızı tescil ettirmeniz, markanızı korumak için her zaman yeterli değildir. Markanızı korumak içinyeni marka tescillerini takip etmek ve benzer marka başvurularının size zarar vermesini engellemek gerekmektedir. Bu da marka takip hizmeti ile mümkündür. Yeni marka tescil başvuruları benzerlik taramasının akabinde resmi marka bülteninde ilan edilmektedir. Çoğu zaman Türk Patent ve Marka Kurumu birebir olmayan yani bir başka tescilli marka ile ayniyet taşımayan marka tescil başvurularını resmi marka bülteninde ilan etmektedir. Herhangi bir itiraz olmaması durumunda ise bu marka tescil edilmektedir. Uzmanlarımız aylık yayınlanan resmi marka bültenleri üzerinde marka takibi yaparak benzer markaları tespit etmekte ve bu benzer markalar aylık olarak müvekkil kişi ya da kurumlara rapor edilmektedir. Müvekkil tarafından verilen talimat doğrultusunda marka vekillerimiz marka itiraz işlemlerini yapmaktadırlar. Markanızı güvence altına alalım. Öngörülemeyen zaman ve maliyet sarfından sizi kurtaralım. Her adımda markanızı korumak için hemen başvurun.

Markanızı Koruma Altına Alalım

Entelektüel bir sermaye olan markanızı güvence altına almak oldukça önemlidir. Orta ve uzun vadede çok ciddi zaman ve ekonomik kayıpların önüne geçmek, inşa ettiğiniz markayı büyütmek için tescil ettirmeniz gerekmektedir. Markalaşmanın en stratejik adımı olan “tescil ettirme” sürecinde marka isminizle birlikte kullanacağınız faaliyet alanına göre sınıf ve emtiaların doğru tespit edilmesi gerekmektedir. Bu sayede ileride yaşanabilecek risk ve problemlerin önüne geçersiniz. Mevcut faaliyet alanlarınızda pazar payının büyümesi sonucunda oluşabilecek yeni hizmet kollarınızın öngörüsüne göre sınıf belirlemek gerekmektedir. Eksik sınıf seçimi sonucunda büyüyen markanızı yeni faaliyet alanlarında kullanamayabilirsiniz. Bu durum da markanızın korunma ve büyüme ihtimalinizi azaltmaktadır. Marka tescil başvurusu işlemleriniz marka vekillerimiz tarafından vekâleten gerçekleştirilmektedir. Marka başvuruları Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından şekli şartlara uygunluk bakımından incelenmekte ve benzerlik taraması yapılmaktadır. Şekli şartları yerine getiren ve benzerlik taramasından geçen marka başvuruları resmi marka bülteninde 3 ay süre ile ilan edilmektedir. İlan safhasında itiraz olmaması ya da yapılan itirazların kurumca reddedilmesi durumunda markanın tesciline karar verilmektedir. Markanızı birlikte analiz edelim ve size en doğru marka tescilini yapalım.

Markanızı Dünyaya Açalım

Markanız yalnızca tescil ettirdiğiniz ülke sınırlarında geçerlidir. Markanızın uluslararası alanda faaliyet gösterebilmesi için “Uluslararası Marka Tescili” yaptırmanız gerekmektedir. Markanızı uluslararası alanda büyütmenin en önemli adımlarından birisi “Uluslararası Marka Tescili” ve “Yurtdışı Marka Tescili” işlemleridir. Markanızın uluslararası çapta tescil edilmesi, uluslararası marka takibi ve itiraz işlemlerinizi için her daim yanınızdayız. Uluslararası Marka Tescili (Madrid protokolü) Nedir? Madrid Protokolü 100'den fazla ülkenin taraf olduğu bir başvuru sistemidir. Ülkemiz de Madrid Protokolü’ne taraf olup protokole üye ülkeler için Türk Patent ve Marka Kurumu üzerinden marka tescil başvurusu yapılabilmektedir. Madrid Protokolü uyarınca marka tescil başvurusu yapılabilmesi için başvuru sahibinin markasının yurt içinde de tescilli ya da tescil başvurusu yapılmış olması gerekmektedir. Madrid Sistemi hem maliyet hem de işlem süresi bakımından oldukça avantajlıdır. Yurtdışı Marka Tescili Nedir? Münferit marka tescil başvuruları bilhassa Madrid Protokolüne üye olmayan ülkelerde tescil ettirilmek istenen markalar için tercih edilmektedir. Madrid Protokolüne üye olan ülkelerde de münferit marka tescili yapılabilmektedir. Münferit marka tescil işlemi çözüm ortağımız olan yabancı marka vekilleri üzerinden gerçekleştirilmektedir. Markanızı tescil ettirmek istediğiniz ülkelerdeki tescil süreci ve maliyetleri hakkında detaylı bilgi için hemen başvurun.

3 Adımda Marka Tescil Süreci

Marka başvurunuzun ardından markaya herhangi bir itiraz olmaması durumunda tescil işlemleri ortalama 15-18 ay içinde tamamlanmaktadır.

1-) Araştırma ve inceleme süresi

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından mutlak nedenler yönünden araştırma ve inceleme süresi ortalama 8-9 ay kadardır. Söz konusu müracaat ile ilgili herhangi bir mâni durum yoksa ve inceleme müspet sonuçlanırsa marka, resmi marka bülteninde ilan edilir.

2-) Resmi marka bülteninde ilan süresi

Marka bülteninde kanuni ilan süresi 3 aydır. Diğer marka sahiplerinin bilgilenmesi benzer marka sahiplerinin itiraz haklarını kullanması ilan süresi içinde yapılır. İtiraz eden olmadığı takdirde tescil aşamasına geçilir.

3-) Tescil aşaması

Herhangi bir itiraz olmadığı takdirde ve Türk Patent ve Marka Kurumu’nun verdiği kanuni süreler içerisinde eksik evraklar ve harç noksanları tamamlanır. Ortalama 3-4 ay içinde “Marka Tescil Belgesi” alınır. 

Marka Tescil Başvurusu için Gerekli Evraklar

1) Tescil edilecek markanın varsa logosu, (Yazı karakteri), amblemi, etiketi veya ambalaj örneği

2) Tescil edilecek markanın kullanılacağı (Mal ve Hizmet Sınıfları Listesi)

3) ÖZEL VEKALETNAME

4) Marka başvuru ücretinin ödendiğine dair belge (Banka dekontu)

Marka İtiraz Sürecinde Yanınızda Olalım

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından verilen marka yayın, marka ret ya da kısmi ret kararlarına itiraz edilebilmektedir. Resmi marka bülteninde yayınlanan bir markanın markanızla benzer olması ve karıştırılma ihtimali bulunması durumunda benzer markanın reddi için yayına itiraz edilebilmektedir.

Marka tescil başvurunuzun reddedilmesi durumunda da red gerekçelerinin yerinde olmadığı ve ret kararının yanlış olduğu gerekçesi ile Türk Patent ve Marka Kurumu’nun vermiş olduğu ret kararına itiraz edilebilmektedir.

Marka tescil süreçlerinizin en doğru şekilde yapılması ve ilerleyen süreçte markanızın zarar görmemesi için marka tescil uzmanlarımıza danışın.

Münferit marka tescil başvuruları bilhassa Madrid Protokolüne üye olmayan ülkelerde tescil ettirilmek istenen markalar için tercih edilmektedir. Madrid Protokolüne üye olan ülkelerde de münferit marka tescili yapılabilmektedir. Münferit marka tescil işlemi çözüm ortağımız olan yabancı marka vekilleri üzerinden gerçekleştirilmektedir. Markanızı tescil ettirmek istediğiniz ülkelerdeki tescil süreci ve maliyetler hakkında bilgi için lütfen yurtdışı marka danışmanlarımızı arayınız.

Aradığınız Konuyu Buraya Yazınız...

Mesaj gönder